• kardinál Alexander Rudnay

• Alexander Rudnay náš významný rodák

Pripomíname si 250 rokov od narodenia nášho najvýznamnejšieho rodáka ostrihomského kardinála Alexandra Rudnaya, ktorý sa narodil 4. októbra 1760 v našej dedinke Kríž nad Váhom dnešných Považanoch. Katolícka výchova z domu bola bezpečným základom pre 10-ročného Alexandra, keď sa v roku 1770 dostal do nitrianskeho piaristického gymnázia. Tu dozrelo jeho nadanie pre kňazské povolanie. Potom postupne prešiel semináre v Prešporku, filozofickú fakultu v Trnave, seminár v Budíne a za kňaza bol vysvätený v roku 1783 v Prešporku [1].

Rudnayova cirkevná činnosť sa uberala štyrmi smermi – po linke pedagogickej, pastoračnej, správnej a poradenskej. S drobnou kňazskou prácou sa rozlúčil v roku 1808, keď ho menovali za arcidekana v Šaštíne – Strážach a za krušovského titulárneho opáta. 14. júla 1816 ho vymenovali za sedmohradského biskupa. Hlboká viera, nábožné zmýšľanie, usilovnosť a nadanie našli východisko na nápravu ťažkých problémov Sedmohradskej diecézy. Prvou jeho úlohou bola náprava výchovy kňazov. Veľmi naliehal na zakladanie mariánskych kongregácií v katolíckych stredných školách, aby mládež a vychovávateľov prenikol duch Ježišovej Matky. V čase veľkého hladu v roku 1818 bez rozdielu náboženskej alebo národnostnej príslušnosti rozdával najprv vlastné a potom zakúpené obilie, čím zachránil tisíce ľudí pred istou smrťou. Hovorili mu biskup chudobných, o ktorých sa s láskou a nezištne staral.

V Ostrihome začal pôsobiť od 15. mája 1820, aby v ťažkých časoch aj tu vytvoril hodnoty smerujúce k vytvoreniu samostatnej uhorskej cirkevnej provincie nezávislej od štátnej moci. Svojou prácou sa zaslúžil o budovanie Ostrihomu, dal vyhotoviť plán na komplex budov na Hradný vrch a vybudovať katedrálu. V blízkosti baziliky naprojektoval dva kňazské semináre, prímasovu rezidenciu a kanonické domy. Významné sú i stavby a rekonštrukcie kostolov v jeho domove, a to v dedinách Nitrianske Rudno, Diviacka Nová Ves, Svätý Kríž nad Váhom a Krušovce[2].Dal postaviť kostol v našej obci, ktorý je voľnou replikou katedrály v Ostrihome.

V sobotu 7. októbra 2000 sa konala spomienková slávnosť pri príležitosti 240. výročia jeho narodenia. Bol významným predstaviteľom Národného obrodenia, podporoval bernolákovcov a bol členom Slovenského učeného tovarišstva. S jeho prispením bol vydaný Bernolákov Slovár, ako prvá kniha slovenského pravopisu. [3]. Slávnostnú svätú omšu celebroval Trnavský arcibiskup Ján Sokol, pred kostolom bol odhalený pamätník s bronzovou bustou, ZŠ dostala meno ZŠ kardinála Alexandra Rudnaya a v  jej priestoroch sa konala výstava [4]. Popoludní sa v Kultúrnom dome konal odborný seminár. Bola vydaná monografia obce Považany včera, dnes a zajtra a prezentovaná monografia Dr. Vyvíjalovej Alexander Rudnay v kontexte národnooslobodeneckého hnutia. Bola vydaná aj medaila kar. A. Rudnaya.
           V  sobotu  9. októbra 2010 si pripomenieme slávnostnou svätou omšou v našom kostole 250. výročie narodenia kardinála Alexandra Rudnaya, prímasa Slovenska, ktorého meno nesie naša škola.

[1] VYVÍJALOVÁ, Mária. Alexander Rudnay v kontexte slovenského národoobrodenského hnutia. Martin: Matica slovenská, 1998, 231 s.

[2] VYVÍJALOVÁ, Mária. Alexander Rudnay v kontexte slovenského národoobrodenského hnutia. Martin: Matica slovenská, 1998, 231 s.

[3] Kronika obce Považany, rukopis, 726 s., NINIS, Alojz – JURKOVÁ, Ľudmila (1975-2000)

[4] Kronika ZDŠ Považany, rukopis, KOMLOŠIOVÁ, Ľudmila – HRNČÁROVÁ, Mária (1973 – 2000)