VŠEOBECNÉ ZÁSADY DOMÁCEJ PRÍPRAVY NA VYUČOVANIE S DIEŤAŤOM
1. Dbajte na pravidelnosť v príprave na vyučovanie. Učte sa s dieťaťom každý deň, ak je to možné - vždy v tom istom čase. Snažte sa pomôcť dieťaťu odbúrať stres z toho, že mu učenie nejde. Napr. pri ťažkostiach s čítaním mu poraďte, aby si opakovalo „čarovnú zaklínaciu“ vetu: „Čítanie mi ide stále lepšie a lepšie“ - až sa to jedného dňa zmení na skutočnosť.
2. Zorganizujte denné činnosti tak, aby tie, ktoré vyžadujú dlhšie sústredenie, predchádzali voľnejším a živším aktivitám.
3. Učte sa s dieťaťom na pokojnom a stále tom istom mieste. Odstráňte všetky rušivé okolité podnety (mobil, návšteva, ruchy z okolia, zapnutá TV, rádio, hrajúci sa súrodenec v blízkosti,...).
4. Rušivo pôsobí niekedy i prítomnosť oboch rodičov, prípadne starých rodičov a súrodencov. V prípade, ak sa pri príprave dieťaťa na vyučovanie striedate, dohodnite si vopred rovnaké pravidlá a postupy pre prácu.
5. Urobte z učenia rituál - stanovte presné poradie pri vypracovávaní úloh (podľa toho, ako je to efektívnejšie pre dieťa). Pre dieťa nie je nič horšie ako chaos v učení.
6. Využívajte v učení čo najviac názornosti (napr. slovnú úlohu si skúste nakresliť, znázorniť, prakticky ukázať,...).
7. Na pracovnom stole dieťaťa by sa mali nachádzať iba predmety a pomôcky, ktoré sú pri práci nevyhnutné. I tieto je vhodné na stôl vyložiť až keď s nimi ide dieťa pracovať.
8. Využívajte farebnú podložku (záložku) na označenie či zvýraznenie umiestnenia úlohy v texte, na ktorej dieťa pracuje. Naučte dieťa, aby si dôležité informácie farebne zvýraznilo, podčiarkovalo kľúčové slová, robilo si osnovu, záchytné body k textu apod. Skúste nájsť spôsob učenia, ktorý dieťa viac baví a vyhovuje mu.
9. Počas učenia zaraďujte dieťaťu kratšie prestávky. Osvedčené sú 5-10 minútové pauzy, dlhšími prestávkami sa dieťa veľmi rozptýli a návrat k učeniu je ťažký. Keď vidíte, že sa dieťa momentálne dobre koncentruje, snažte sa ho v tomto stave udržať čo najdlhšie a využite ho na riešenie náročnejších úloh.
10. Jednotlivé úlohy dieťaťu rozdeľte na menšie celky, ktoré vypracováva samostatne. Každý krok treba skontrolovať, až potom dieťa pokračuje v ďalšej práci. Je to veľmi dôležité, nakoľko deti často zlyhajú v tom, že si úlohu dôkladne neprečítajú, nepochopia ju, pripadne úlohu začnú riešiť skôr, ako si prečítajú, či vypočujú celé zadanie.
11. Postupujte rovnako pri precvičovaní učiva - používajte rovnaký zápis úlohy, postup atď.
12. Chváľte a povzbudzujte! Dôležité je chváliť priebežne i za čiastkové úspechy.
13. Nestrácajte nádej! Vaša snaha prinesie výsledky, i keď sa budú dostavovať pomaly.
14. Udržujte si humorný nadhľad pri riešení problémov. Je potrebné aby ste svojmu dieťaťu boli oporou a príkladom pri riešení zložitých situácií a zlyhaní.
15. Je dobré byť v pravidelnom kontakte s učiteľkou v záujme riešenia možných ťažkostí.
Spracovala. Mgr. L. Belejová
Prebrané z interných materiálov CPPPaP Nové Mesto n.V.